15.10.2010 - BURKINA ma FASOn, czyli afrykańska gorączka złota

Muzyczna Mapa Jaremy - podróż 13

 

W piątkowy wieczór 15-go października, w pierwszej po letniej przerwie wędrówce na Muzycznej Mapie Jaremy w RadioWidzie, zapraszam do gorącej Afryki, do mało znanej Burkina Fasodawnej Górnej Wolty. Naszymi przewodnikami będą stali już goście - Sylwia i Marek Kulczykowie z Klubu Podróży Jarema.

W dialekcie miejscowych plemion Burkina Faso oznacza "Kraj prawych ludzi". Ten, jeden z nielicznych krajów Afryki Zachodniej bez dostępu do morza, leży na równinnym, sawannowym terenie górnego dorzecza rzeki Wolta. "Tajemnicze ruiny Loropeni, mroczne labirynty domostw Lobi i cudowne szałasy Fulanów. Krajobraz ciągle się zmienia, złote wydmy ustępują zieleni rzecznych dolin, równiny ostrym, sękatym skałom pilnowanym przez sokoły. Niespiesznie, z niespodziewaną łagodnością punkty na mapie zmieniają się w malowane ściany, pełne cykad noce, bajeczną wdówkę abisyńską, co poderwała się spod naszych nóg..." (SMK)

W gorącej Burkinie panuje nie tylko gorączka złota (wydobywanego w rzecznych bieda-wyrobiskach), ale też gorąca, dynamiczna muzyka - zarówno tradycyjna, jak i współczesna. Tradycyjna muzyka plemienna to oczywiście legendarna grupa Farafina. Jako, że Sahara w pobliżu, usłyszymy tuareski Toumast i malijski duet Amadou i Mariam. Nowoczesne oblicze tradycyjnej muzyki z Afryki Zachodniej zaprezentują nam Mamani KeitaAbdurahmane DiopVieux Farka ToureLes Soeurs Sibide, a style współczesne (m.in. hip-hop) Yeleen i Floby. Na koniec, nie zabraknie też „Złotych odpałów”, czyli Strefy odpałowej.
Zapraszam o 21.00!

Więcej:

http://pepe.blox.pl/2010/05/Afrykanska-goraczka-zlota-czyli.html
http://pepe.blox.pl/2010/05/Burkina-ma-Fason.html

Playlista:

1.Vavamuffin - Bless

2. Amadou & Mariam - Mon Amour, Ma Cherie

3. Toumast - Ikalane Walegh

4. Mamani Keita & Marc Minelli - Si Gui Té Mògòsòn

5. Farafina - Warri

6. Farafina - Drums

7. Yeleen - Chemin de l’exil

8. Floby - Rosine

9. Bougouniere Diarrah Sanogo - Faso

10. Yeleen - Taxi Brousse

11. Dub Inc. - Farafina

12. Farafina - Nemako

13. Floby - Esperance

Złota Strefa Odpałowa:

14. Tina Turner - GoldenEye

15. Spandau Ballet - Gold

16. Kosmofski - Złoto

17. Shazza - Złota gorączka