25.09.2009 - AUKSZTOTA - pradawne ziemie Wielkiej Litwy

Muzyczna Mapa Jaremy - podróż 5

 

W piątek 25.09. w kolejnej podróży po MUZYCZNEJ MAPIE JAREMY, zapraszam na litewską Auksztotę.

AUKSZTOTA - pradawne ziemie Wielkiej Litwy

Obecna północno-wschodnia i wschodnia część Litwy to rdzenna siedziba Litwinów, kolebka Państwa Litewskiego. To na tych ziemiach powstało Księstwo Litewskie, które swego czasu stało się najpotężniejszym państwem w Europie. Dawniej ludzie mieszkali tu w pojedynczych zagrodach, albo we wsiach, w których domy stały wzdłuż drogi, a zabudowania gospodarcze w głębi podwórka. Do dzisiaj w Auksztockim Parku Narodowym przetrwało ponad 40 takich zamieszkałych, "żywych", starych wiosek. Na Auksztocie nadal śpiewane są tradycyjne pieśni ludowe (dajny) oraz dawne, dwu- i wielogłosowe pieśni (sutartine, valiavimai). Zachowała się w nich archaiczna muzyka i forma poetycka pieśni.
Auksztota to różnorodność etnokulturowa, ale też bardzo zróżnicowany, polodowcowy krajobraz: mnóstwo czystych i głębokich jezior, połączonych malowniczymi przesmykami; rozlegle, sosnowe lasy i wyniosłe wzgórza morenowe, przez które każda wioska staje się swoistym, osobnym światem. Podobno to właśnie malownicza przyroda stworzyła pogodny charakter Auksztotów. Ciekawe, czy najpierw zaczęli śpiewać czy też smakować pyszny, domowy alus? W Ucianie znajduje się browar "Utenos alus", a w świecie znana jest sztuka kulinarna Auksztoty. Nie mogliśmy więc nie skosztować tradycyjnych potraw regionalnych, popijając przy tym girę, sider albo tradycyjny alus właśnie.

Z podróży do Auksztoty przywieźliśmy cenne i smakowite łupy. Cześć z nich uległa już degustacji. Jednakże plonami muzycznymi chciałbym podzielić się ze słuchaczami. W audycji gorące, folkowe i folk-rockowe nowości z Litwy - ATALYJA, ŻALVARINIS, VERONIKA POVILIONIENE I PETRAS VYSNIAUSKAS - a także ogromnie popularni u naszych północno-wschodnich sąsiadów: DONIS, KULGRINDA, RASA SERRA, LYLA, czy też KEISTO FOLKLORO GRUPE. Wspomnimy też o festiwalu MENUO JUODARAGIS, który co roku w ostatni weekend wakacji odbywa się nad malowniczymi jeziorami Auksztoty.
Wsłuchajmy się więc w śpiewy litewskich kniei i współczesne dźwięki z pradawnej Auksztoty!
Zapraszam o 21.00!

Playlista:
1. Ungelakis su Kulgrinda "Uż stalo sedau"
2. Atalyja "Dvarai"
3. Atalyja "Liepa"
4. Ugnelakis su Kulgrinda "Aś inejau kamaron"
5. Żalvarinis "Aś kanapi sejau"
6. Keisto Folkloro Grupe "Ir nudave man tevelis"
7. Keisto Folkloro Grupe "Svotai, svotai"
8. Atalyja "Żemaitiu ruoks"
9. Atalyja "Saula Riduolela"
10. Żalvarinis "Śermuonelis"
11. Żalvarinis "Ćiutyta"
12. Lyla "Oi kieno rakteliai"
13. Donis su Kursiu Ainiai "Oi tu varna"
14. Donis su Rasa Serra "Uż aukśtuju kalveliu"
15. Naujieji Lietuviai "Ruri ruri 2"
16. Veronika Povilioniene, Petras Vyśniauskas "Polka"
17. Veronika Povilioniene, Petras Vyśniauskas "Oźelis"
18. Telebimbam ""Tilili, tilili"
19. Veronika Povilioniene, Dainius Pulauskas "Vai, noriu noriu"
20. Donis su Rasa Serra "Kas tave śaukia"
21. Donis su Rasa Serra "Bite lingo"
22. Atalyja "Moćia"


----------------------------------------
[aneta-Włocławek]
Wszystcy tak cicho siedza nikt nie pozdrawia?To zatem Ja pozdrawiam Zacnych dj-i prowadzących!!Oczywiście słucham z zaciekawieniem tematu.

[Impuch-jukej]
Jeśli chodzi o symbolikę pieśni, o której właśnie wspomniałeś, to nie jest to specyficzna cecha litewska, identyczna symbolika pieśni miłosnych występuje w polskich pieśniach :) Zresztą była ju ż o tym audycja :) Pozdrawiam ludki wsie słuchające i do mikrofonu gadające.