¤ 05.03.2010: MALI - Tamadacht, czyli festiwal na wydmie

Muzyczna Mapa Jaremy - podróż 10

 

W piątkowy wieczór 05.03. w jubileuszowej, dziesiątej już Muzycznej Mapie Jaremy, zapraszamy do pustynnego MALI w Afryce Zachodniej. Po raz drugi w MMJ gościć będziemy Sylwię i Marka Kulczyków.

Poza Bamako, Timbuktu i zabytkami doliny Nigru, głównym celem wyprawy Sylwii i Marka było dotarcie na festiwal kultury tuareskiej Tamadacht w Anderamboukane, na granicy z Nigrem. "(...) I było wszystko: Al Kaida, zarazy, wertepy i festiwal. I jeszcze wielki Niger z malowanymi łodziami, i wydmy, i koczownicy o żółtych twarzach, i czciciele Syriusza, i skały Hombori i wszystko to, co już dawno powinno zniknąć pod asfaltem. Pięknie, po prostu."

Muzycznie, Afryka Zachodnia jest jednym z najciekawszych rejonów świata, a samo Mali to prawdziwe zagłębie świetnej, różnorodnej muzyki. Południe kraju, to kultura ludu Malinke. Północ, to koczownicza społeczność Tuaregów - wielokulturowa, berberska mozaika, przesiąknięta piaskiem Sahary. Malijczycy czują bluesa. Świat już dawno odkrył takich artystów jak: Ali Farka Touré, Toumani Diabaté, Boubacar Traoré, Salif Keita, Rokia Traoré, Tinariwen, czy Amadou & Mariam. Na swoje odkrycie czekają kolejni - choćby Khaira Arby albo Desert Rebel. To oni przełamują stereotypowe spojrzenie na muzykę Afryki. Zbliżają ją ze współczesnością, łącząc z wieloma stylami i kulturami. Ich pieśni zabiorą nas w podróż do Mali - kraju wielu religii, kultur, ciekawej historii i teraźniejszości.

Zapraszamy o 21.00! 

Więcej o wykonawcach z Mali oraz muzyce do pokazu Saturatorów tutaj:
http://pepe.blox.pl/2009/11/Powrot-do-Mali.html
http://pepe.blox.pl/2009/...-na-wydmie.html

 Playlista:

1. Vavamuffin "Bless"
2. Amadou & Mariam "M'bife"
3. Amadou & Mariam "Je pense a toi"
4. Ali Farka Toure "Goydiotodam"
5. Rokia Traoe "Tchiwara"
6. Roswell Rudd & Toumani Diabete "Bamako"
7. Salif Keita "Tono"
8. Boubacar Traore "Baba Drame"
9. Tinariwen "Chatma"
10. Tinariwen "Chet Boghassa"
11. Farafina "Drums"
12. Amadou & Mariam "Coulibaly"
13. Khaira Arby "Ehe Youma"
14. Desert Rebel "Ghai Imidrai Imageren"
15. Desert Rebel "70 Litres"
16. Amadou & Mariam "Sabali"
17. Gadająca Tykwa "Mali-ny"
18. Teka feat. Koumba "Głos Mali"
19. Nika Turković "Hej Mali" 
--------------------------------------------------------------------------------------------

[Mahmud-Afghanistan]
Viva Saturatorzy!

[GaMaDee-Mazury]
Witajcie Kochani :) Tak podróżujemy sobie dziś muzycznie z Wami drodzy DJeje a ja tak sobie myślę jak pięknie by było udać się w jakąś pozdróz osobiście! :) Póki co zostaje mi zwiedzanie tej mojej Galindii,która muszę przyznać, jest równie piękna jak inne dalekie kraje :) Serdecznie dziekuję za wspaniała audycję i pozdrawiam prowadzących, słuchajacych i oczywiscie czatujacych! Bądźcie wszyscy zdrowi i weseli :)

[Lędzian-Lublin]
Pozdrawiam serdelecznie tym razem z Rzeszowa, gdzie jestem wyjazdowo. Uszanowania dla PePe, wszystkich pozostałych DJów obecnych i przyszłych, szanownej słuchalności i czatowości. To Traore trochę mi przypomina muzykę pod programem Cejrowskiego i tak sobie grzebię w pamięci czy podobny motyw nie pojawiał się kiedyś w jakimś utworze Deep Forest.

[Milosnik Jaremy-Mokotów]
To moj pierwszy raz! Swietnie was sie slucha i ta muzyka! Pozdrawiam M.