Kolumbia

(Pokaz odwołany)

 

Argentyna. Puna de Atacama - wulkany, salary i Inkowie

Iwona Szumacher

4 kwietnia 2020, godz. 19.00

Uwaga: Pokaz odbędzie się w tymczasowej siedzibie Jaremy przy Al. Wilanowskiej 333 (na przeciwko pętli autobusowej przy stacji Metro Wilanowska. Wstęp wolny

Na 10 moich wypraw wysokogórskich w Andy, połowa przypada na płaskowyż Puna de Atacama w Argentynie. Czemu lubię tam wracać? Może ze względu na skupisko setek wulkanów, jezior i salarów, stad wikunii i flamingów. A może to chodzi o kolor skał i traw, przestrzeń, pustkę i ciszę.

Ciekawi mnie czemu Inkowie wracali na Punę obierając sobie za cel szczyty wulkanów, składając na nich ofiary z dzieci. Być może uda mi się opowiedzieć w godzinę o trzech ostatnich wyprawach na Punę (w 2017, 2019 i 2020 roku). Nie będzie to jednak rzeczowa relacja z wejścia na jedne z najwyższych szczytów Ameryki - Ojos del Salado (6 893 m - najwyższy wulkan na świecie), Cerro Bonete Chico (6 759 m), Llullaillaco (6 739 m - najwyższy na Ziemi czynny wulkan), Incahuasi (6 621 m), Nacimiento (6 493 m) - ale babska, emocjonalna gadanina o drodze, która nie zawsze przez nie przechodzi, o kwiatkach ukrytych wśród skał, i o przychodzących myślach, kiedy wieje huraganowy wiatr.


Przed pokazem: miniatura slajdowa