Zbiórka okularów dla misji w Sobobie
Olgierd Puchalski, Hubert Piórkowski
21 marca 2003, godz. 18.30

W piątek 21 marca 2003 r. w Klubie Podróży Jarema w wieży kościoła św. Anny
przy ul. Krakowskie Przedmieście 68 przeprowadzono akcję zbiórki okularów dla misji katolickich Ojców Werbistów w Ghanie. Zbiórce towarzyszył pokaz slajdów pt. "Ghana - Mistrzostwa świata w serdeczności" i wystawa pamiątek zorganizowane przez członków studenckiej wyprawy do Afryki Zachodniej z 1994 r.

Jak na tak błyskawicznie przygotowaną i skromnie rozreklamowaną imprezę wynik przeszedł nasze oczekiwania. Na pokaz slajdów i towarzyszącą im mini-wystawę przyszło 40 osób. Z jeszcze większym odzewem spotkała się akcja
zbiórki okularów. W jej wyniku zebrano 311 par okularów i 47 kompletów szkieł optycznych. Stało się to możliwe głównie dzięki niezwykle spontanicznej reakcji ludzi, którzy odpowiedzieli na apele publikowane na plakatach, w naszych zakładach pracy, w radiu i dziennikach. Można powiedzieć, że przez cały czas trwania naszej piątkowej imprezy otrzymywaliśmy 2 pary okularów na minutę!

Wzruszające były kontakty z niektórymi osobami dopytującymi o kolejne tego typu inicjatywy, następne przedmioty, które będą zbierane przez misjonarzy. Okulary docierały do nas jeszcze przez kolejne dni - pieczołowicie zapakowane, szczegółowo opisane, niektóre nawet wraz z etui.

Tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na prowadzoną przez nas zbiórkę należą się gorące podziękowania. Za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu akcji chciałbym także podziękować kolegom-współorganizatorom, Klubowi Podróży Jarema, który udzielił nam gościny i wsparł we wszystkich pracach oraz mediom: "Gazecie Stołecznej", "Naszemu Dziennikowi" i Radiu Józef - za zamieszczenie informacji o naszej akcji.