gwate piech09

GWATEMALA, HONDURAS, SALWADOR - El camino del Maya - Na ścieżkach Majów
Ania, Darek i Kuba Piechowie

19 listopada 2016, godz. 18.00

Turyści odwiedzający Gwatemalę nie omijają najbardziej znanego i największego targu w Chichicastenango, na który zjeżdżają się ze swoim rękodziełem i płodami rolnymi przedstawiciele największej grupy etnicznej w kraju Quiche. Jest to jedna z dwudziestu jeden społeczności w Gwatemali będących potomkami Majów.

Jeśli ktoś ma więcej determinacji pojedzie jednak dalej na północ w trudno dostępne rejony Gór Cuchumatanes. Tutaj żyje niezwykle ciekawy i tragiczny w swej historii lud Ixil. Ci potomkowie Majów zamieszkują tzw. Trójkąt Ixil – górskie doliny rozpostarte pomiędzy trzema niedużymi miastami: Santa Maria Nebaj, San Gaspar Chajul i San Juan Cotzal. Podróż, którą odbyliśmy w poszukiwaniu dawnych i współczesnych Majów zawiodła nas w te odległe miejsca, w których żyją dzisiejsi Majowie mówiący własnym językiem, ale także nad święte jezioro Atitlan, zagubione w dżungli ruiny Tikal, państwa-miasta Majów, które dominowało na tych terenach w VIII wieku. Odwiedzimy jeszcze starsze ruiny w Uaxactun w Gwatemali, Copan w Hondurasie i Tazumal w Salwadorze.

Na wybrzeżu karaibskim poznamy kulturę Garifuna - potomków czarnych niewolników, którzy dzisiaj zamieszkują rybackie wioski Belize, Gwatemali i Hondurasu. Garifuna mówią własnym językiem a przede wszystkim tańczą i śpiewają w sposób, który prowadzi nas w tajniki wspólnot plemiennych Afryki Wschodniej. Pojedziemy do Hondurasu i poznamy kowbojski charakter tego górzystego państwa – ogrodu. Wśród wulkanów Salwadoru i Gwatemali odwiedzimy kolonialne kolorowe miasteczka, w których zatrzymał się czas a ich mieszkańcy wiodą spokojne życie wśród żyznych plantacji kawy, kwiatów śpiewając i tańcząc rodzimą cumbię.